Direktorica Centra Tamara Bajović istakla je da je ove godine, u skladu sa kalendarom aktivnosti Centra u toku obilježavanje kampanju „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“. Predstavnici Centra, pravnica Naida Bajrović i psiholog Marinko Vujanović u toku kampanje nastoje da posjete veći dio seoskih i sve gradske škole te da uz prigodnu prezentaciju učenike i nastavnike upoznaju sa fenomenom porodičnog nasilja te ulogom i nadležnostima Centra za socijalni rad, nadležnostima škola i drugih relevantnih institucija koje se bave zaštitom žrtava porodičnog nasilja. Do sada su radionice održane u JU Srednjoj stručnoj školi u Pljevljima, JU OŠ ,,Salko Aljković“, JU OŠ ,, Boško Buha“, JU OŠ ,,Ristan Pavlović“, te u seoskim školama JU OŠ ,,Bratstvo i jedinstvo“ Bukovica, JU OŠ ,,Živko Džuver“ Bobovo, JU OŠ ,,Jakub Kubur“ Boljanići, JU OŠ ,,Radoje Tošić“ Srdanov Grob“, JU OŠ ,,Kuševo“ Kruševo, JU OŠ ,, Mihailo Žugić“ Odžak. Takođe do kraja kampanje planirana je posjeta JU Gimnaziji ,, Tanasije Pejatović“ Pljevlja i JU OŠ ,,Dušan Ivović“ Kosanica.
Za naš portal psiholog Marinko Vujanović navodi da je, pored angažovanja relevantnih institucija i unaprijeđivanja zakonske regulative te brojnih aktivnosti usmjerenih na prevenciju, nasilje i dalje problem koji ne samo da istrajava već se i u poslednje vrijeme povećava broj prijava porodičnog nasilja. Istakao je da je ovo međunarodna kampanja koja se obilježava od 1991. godine, počinje 25. novembra ,, međunarodinim danom borbe protiv nasilja nad ženama“, a završava se 10. decembra ,, međunarodnim danom ljudskih prava“ i na taj način se simbolično povezuje nasilje nad ženama sa ljudskim pravima odnosno ističe se da je takav vid nasilja, između ostalog i kršenje ljudskih prava.
Na naše pitanje šta karakteriše crnogorsko društvo kada je u pitanju nasilje nad ženama, navodi: ,, Crnogorsko društvo karakteriše istorija nasilja koja je u određenim segmentima ukorijenjena u patrijarhalnim načelima i tradicionalnoj podjeli uloga što je još uvijek prisutno u našem društvu. Mislim da je to doprinjelo da nasilje nad ženama bude nevidljivo te je ovo društveni problem o kojem se tek poslednjih nekoliko decenija govori i koji je priznat i prepoznat kao gorući problem u našem društvu. S tim u vezi, naša zakonska regulativa, a sve u skladu sa međunarodnim zakondavstvom, nastoji da kroz određene mjere suzbije ovu društvenu pojavu, a institucije na državnom i lokalnom nivou imaju odgovornost da zakon i praksa budu usaglašeni. Međutim za uspjeh nije dovoljna uključenost samo profesionalaca u borbu protiv nasilja već svih odgovornih i savjesnih građana. U vezi sa tim značajno je podizanje svijesti u društvu, prije svega među mlađim generacijama koji predstavljaju budućnost našeg društva što jeste i osnovni cilj naše Kampanje.
Prevencija jeste i biće uvijek nabolje rješenje u suzbijanju bilo kog porblema pa tako i porodičnog nasilja i nasilja nad ženama, a širenje informacija i znanja kako o vrstama tako i o pravnim, psihosocijalnim, zdravstvenim i dr. posledicama koje nasilje ima za žrtvu/pojedinca, porodicu pa tako i cjelokupno društvo predstavlja najbolji preventivni instrument. Posebno želim da istaknem da Centar za socijalni rad preduzima i niz aktivnosti kako u borbi protiv porodičnog nasilja tako i u zaštiti i osnaživanju žrtava. Žrtve moraju da progovore o svom iskustvu kako bi dobile adekvatnu pomoć i podršku… Nasilje se pored policije može prijaviti i Centru za socijalni rad, lično, putem mejla, telefonski i podnosic prijave može ostati anoniman“.
Pravnica Centra Naida Bajrović istakla je da se primjenom zakonske regulative koja se odnosi na zaštitu žrtava porodičnog nasilja postiže svrha. Posebno je naglasila da se ove godine vrši posjeta seoskim školama iz razloga što se žene iz seoskih područija mogu izdvojiti kao posebno ugrožena grupa i zahtjevaju dodatnu podršku jer su, usled nedovoljne dostupnosti nadležnih institucija i života u manjim zajednicama, podložnije patrijarhalnom, tradicionalnom obrascu ponašanja i većem riziku. Dalje je pojasnila da Centar za socijalni rad postupa po svakoj prijavi nasilja na način što se ostvaruje neposredan kontakt sa žrtvom i tom pilikom joj se pruža psihološka, pravna, ekonomska pomoć i podrška radi njenog osnaživanja, a zatim se u saradnji sa drugim relevantnim institucijama preduzima niz drugih aktivnosti.
Za svaku žrtvu porodičnog nasilja imenuje se tzv voditelj slučaja odnosno određuje se stručni radnik koji vrši procjenu rizika i potreba, koordinira sa drugim institucijama i sačinjava plan pomoći i podrške za žrtvu čija realizacija traje najmanje 6 mjeseci do 2 godine u slučaju da nema recidiva, a nekada i znatno duže. Posebno je istakla da u zavisnosti od potrebe i procjene, pored usluga savjetodavnog rada žrtva nasilja ima pravo na besplatnu pravnu pomoć, pravo na jednoktatnu novčnu pomuć te pravo na smještaj u sklonište. Istovremeno je navela da u smislu zakona postoji mogućnost i da se počinilac nasilja liši slobode, udalji iz stana odnosno da mu se na određeni period zabrani boravak u stanu sa žrtvom bez obzira na to u čijem je vlasništvu stan ili kuća, u kojem žrtva živi.
Na kraju predstavnici Centra pozivaju sve građane da svaku sumnju ili saznanje o porodičnom nasilju prijave policiji ili Centru za socijalni rad.