Građani u Crnoj Gori za proteklih sedam godina plaćaju uz račun mnoge naknade a od 2019. subvenciju (za potrošenu električnu energiju preko 300 kWh), dok dio subvencija za male hidrocentrale izdvaja Država Crna Gora iz prihoda, koji se ostvari po osnovu akciza na gorivo.
Za sedam godina 13 privrednih subjekata, koji su izgradili 25 malih hidroelektrana (mHE) dobilo je subvencije za proizvodnju električne energije koja iznosi 16,04 miliona evra.
Nevladina organizacija Eko-tim, uz podršku WWF Adrije, dostavila je danas Agenciji za zaštitu konkurencije inicijativu radi ocjene da li su subvencije koje plaćaju potrošači za struju proizvedenu iz malih hidroelektrana (mHE) državna pomoć i da li se radi o nezakonitoj državnoj pomoći.
Inicijativom predlažu da Agencija utvrdi sve činjenice u vezi isplate subvencija, pa ukoliko se ocijeni da predstavljaju nedozvoljenu državnu pomoć naloži obustavljanje njihove dalje isplate. Navode da je po većem broju odredbi iz Zakona o državnoj pomoći i Zakona o energetici ranije Ministarstvo ekonomije moralo da podnese prijavu Komisiji za kontrolu državne pomoći radi ocjene da li je ova vrsta subvencija državna pomoć.
„Prema Zakonu o kontroli državne pomoći, nezakonita državna pomoć je ona pomoć koja je dodijeljena bez prethodne prijave ili prije odlučivanja Agencije za zaštitu konkurencije o njenoj usklađenosti sa zakonom, dok neusklađenost postoji kada nijesu ispunjeni zakonski uslovi”, navode u saopštenju za javnost NVO Eko-tim i WWF Adria.
Subvencije se isplaćuju proizvođačima električne energije iz mHE, koji su dobili status povlašćenih proizvođača, čime oni ostvaruju konkurentsku prednost na domaćem tržištu električne energije.
„S obzirom na činjenicu da bi uskoro na računima za struju potrošača uskoro moglo da bude čak 39 mHE, koje će imati pravo na subvencije, Agencija za zaštitu konkurencije bi morala što hitnije da reaguje i preduzme aktivnosti na podnijetu inicijativu, a u cilju zaštite potrošača”, istuču iz NVO Eko-tim i WWF Adria.
Podsjećanja radi, prva mHE je počela rad sredinom 2014. i te godine su potrošači platili 80 hiljada subvencija, dok je naredne plaćeno 625 hiljada. U 2016. i 2017. je plaćeno po 2,3 miliona eura, 2018. su subvencije bile 3,9 miliona, a 2019. oko 2,8 miliona. U 2020. je iznos dostigao blizu 4 miliona