sreda , 22 januara 2025
Početna / Vijesti / Politika / Dobričanin: Platili smo političku cijenu jer nismo pristali na ucjene

Dobričanin: Platili smo političku cijenu jer nismo pristali na ucjene

Nisam siguran koliko sudije Ustavnog suda imaju ličnog integriteta da glasaju po savjesti, a ne po partijskoj osnovi, što je veliki problem. Nadam se da griješim i da će suditi ni po babu ni po stričevima, već po pravdi, kazao je Dobričanin

Bez obzira na to što ja ne volim te istorijske trenutke, Jakov Milatović je postao istorijska ličnost zbog toga što je ovo prva demokratska smjena predsjednika, to jeste nekog vladaoca u Crnoj Gori. Svi smo ga podržali i on je to maestralno odradio, pa je došlo do smjene dugogodišnjeg režima, koji je personifikovan u liku i djelu Mila Đukanovića, kazao je u intervjuu za „Dan“ poslanik Ujedinjene Crne Gore Vladimir Dobričanin.

On je dodao da se lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović kandidovao zbog toga što su smatrali da svaka partija treba da se predstavi građanima.

Mi, naravno, nismo mogli da prođemo pored političkih giganata, ali i taj referendumski oblik izbora je doveo do toga da dobijemo manje nego što smo očekivali. Tu ne vidim apsolutno ništa problematično, jer će narod glasati za onoga ko je pobjednik, a to je u ovom slučaju Jakov Milatović. Mi smo mali, tako da je nama pad od jedan odsto ogroman, ali idemo dalje. Mi smo predstavili svoju politiku, predstavićemo je i na narednim parlamentarnim izborima, a još ćemo vidjeti da li samostalno ili u koaliciji. Mislimo da je naša politika dosledna, politika ozbiljnih ljudi koji drže do sebe i do svoje riječi bez obzira koliki su i da smo pokazali da nećemo pristati na političke ucjene, niti na bilo kakve pokušaje ucjena, i zbog toga smo platili i političku cijenu – kazao je Dobričanin

Prema njegovim riječima, predsjednički izbori su bili referendumskog karaktera.

– Glasalo se protiv Mila Đukanovića, ali se glasalo i za jednu novu priču, koja je došla na političku scenu Crne Gore. Nažalost, svjedoci smo da je nakon 30. avgusta bilo raznih peripetija i političkih preganjanja, koja su ostavila gorak ukus kod građana. Vlada koju smo birali nakon 30. avgusta smijenjena je od strane dijela subjekata koji čine većinu uz pomoć DPS-a i još nekih partija i nova izvršna vlast ne nazvana manjinskom.To je prvi put u Crnoj Gori da je tako nešto napravljeno. Nakon njenog pada imali smo mandatara Miodraga Lekića i jedan politički subjekt nije pristao da se formira nova vlada, pa je pominjana rekonstrukcija vlade koja je pala. To je nezabilježeno u istoriji parlamentarizma i pokazuje koliko je neozbiljno prihvaćena data uloga, ali nam je drago da građani i dalje imaju povjerenja u politike različite u odnosu na Demokratsku partiju socijalista i tridesetogodišnji režim – istakao je naš sagovornik.

SNP i URA, koji čine većinu u Vladi, nisu izašli na predsjedničke izbore. Dobričanin ističe da je tako nešto nezabilježeno.

– Ne postoji takav primjer u savremenim političkim dešavanjima u Evropi – podvlači poslanik Ujedinjene.

Odlazeći predsjednik Milo Đukanović je raspustio Skupštinu i raspisao parlamentarne izbore za 11. jun. Dobričanin kaže da Skupština nastavlja svoj rad do izbora nove, ali ističe da nije politički korektno da donosi neke sistemske stvari sa kojim će se suočiti nova vlast za dva do tri mjeseca.

– Od formiranja manjinske vlade dosta toga nije ustavno, počev od odlaganja lokalnih izbora. Niko nije snosio odgovornost za to. Sada imate zakon o predsjedniku, koji je na Ustavnom sudu, kao i odluku predsjednika da raspusti Skupštinu, što takođe treba da razmatra taj sud. Ustavni sud ima puno posla, ali nisam siguran da će nam pomoći, a pitanje je i koliko će nam pomoći, jer trenutno ima šest sudija, a nisam siguran koliko sudije imaju ličnog integriteta da glasaju po savjesti, a ne po partijskoj osnovi, što je veliki problem. Nadam se da griješim i da će suditi ni po babu ni po stričevima, već po pravdi. DPS nije želio da izabere sedmog sudiju, koji nije njima naklonjen, i to je poražavajuće – rekao je Dobričanin.

Pojedini analitičari smatraju da će novi predsjednik Jakov Milatović širiti srpski i ruski uticaj, iako je on poručio da će slijediti politiku EU.

– Što se tiče ruskog uticaja, to je tačno koliko i da se vjetar ne zove sjeverni, nego košava. Crna Gora će ići svojim putem ka Evropi i sigurno je neće niko odnijeti odavde. Gospodin Milatović je javno izjavio da će politika biti u skladu sa EU. Lično bih želio da se povuče priznanje Kosova i da se povuku sankcije Rusiji, zbog toga što smo mi zaista mali da bilo kome uvodimo sankcije. Crna Gora ima svoju evropsku perspektivu i ide ka Evropskoj uniji. Svaka partija je za ulazak u EU. Ali, to da li će Crna Gora ući u Evropsku uniju zavisi od Evropske unije, a ne od nas – zaključio je Dobričanin.

Za stanje u zdravstvu

Dobričanin smatra da je najveći problem zdravstvenog sistema to što nikada realno nije doživio reformu.

– Za to su direktno krivi ministri. Svaki ministar kada dođe, umjesto da nastavi ono što je prethodnih započeo, on to poruši i kreće od nule. Mi danas nemamo mapiranje zdravstvenog sistema, ne znamo koliko imamo privatnih zdravstvenih ustanova, koliko imamo zaposlenih… To su sve imaginarne brojke, a ne znamo ni koliko treba da imamo privatnih i državnih zdravstvenih ustanova, kao ni šta je optimum. Klinički centar prevazilazi popunjenost od 100 odsto, a imamo bolnice gdje ima oko 60-70 odsto praznih mjesta, a govorimo o gužvama. U zdravstvenom sistemu su dvije osobe u centru pažnje – ljekar i pacijent. Da bi pacijent imao uslugu u zdravstvenom sistemu, iza njega mora da bude zdravstveno osiguranje, ali ne ovo zastarjelo, već moderan način finansiranja zdravstva, koji korisniku obezbjeđuje da može na kvalitetan način da dobije zdravstvenu uslugu – kazao je naš sagovornik.

Izvor-dan

About Pljevaljske Novine

Pogledajte i

Tosic: Nuzno je da oni koji su unistili pljevaljska preduzeca odgovaraju

Danas je Skupštinu opštine Pljevlja zvanično posjetio potpredsjednik Vlade Crne Gore Momo Koprivica. “Imajući u …

Ostavite odgovor