Kao društvo navikli smo da rijetko ko odgovora za posledice svoga lošeg rada. Na sreću postoje pojedinci koji znaju da ukažu na opasnost i pozovu nadležne da reaguju kako ne bi bilo ugroženo zdravlje pojedinca ili šire zajednice. Zahvaljujući nekadašnjem radniku bivše Vojne fabrike „Optel“ spriječen je veći ekološki incident korišćenja otrovnim hemikalijama i meterijama, koje su se nalazile u otvorenom bivšem skladištu za opasne materije istoimene fabrike, među kojima su fosforna kiselina, natrijum hlorid, amonijak, rastvarači, …, kojima je istekao rok upotrebe. Na pojedinim hemikalijama piše da su proizvedene 1992. Godine a da je rok upotrebe šest mjeseci Savjesni Pljevljak je šetajući imao priliku da vidi otvoreno skladište hemikalija i opasnih materija o čemu je obavjestio opštinsku Službu za ekologiju.
Iz Službe za ekologiju Vaso Knežević koji je obišao lokaciju, te pozvao nadležne institucije, policiju, ekološkog inspektora, a o svemu je obavješten i stečajni upravnik Radojica Grba.
Ko je odgovoran, zašto su opasne hemikalije ostavljenje toliko dugo godina u skladištu kada im je istekao rok upotrebe, ko je poharao imovinu “Optela”, zašto nema stražara da čuvaju imovinu plaćenu 2,1 milion evra u procesu privatizacije 2009. Godine, kada je Vektra Montenegro kupila Optel? Mnogo je pitanja na koje javnost očekuje odgovore. Očigledno da je Osnovno državno tužilaštvo u Pljevljima pozvano da odgovori da li je moglo doći do krivičnog djela ugrožavanja životne sredine, života ili izlaganja opasnosti radoznale djece koja su se mogla naći u neobeezbjeđenom prostoru u dodiru sa opasnim hemikalijama. Državno tužilaštvo je ovlašćeno da sa nadležnim organima utvrđuje i preduzima potrebne mjere na otkrivanju krivičnih i drugih zakonom utvrđenih kažnjivih djela i njihovih učinilaca. Fosforna kiselina se drži pod ključem jer može da izazove teške opekotine I oštećenjje oka, preporuka je da se koriste zaštitna odjela. U dodiru sa kožom ostavlja žive rane koje teško zarastaju i često gnoje. Ekotoksičan je ima Otrovan uticaj na ribe I plankton, zbog poremećaja pH vrednosti. Predostrožnosti koje se odnose na životnu sredinu: propisuju da se spriječi prosipanje u vodotokove, zemlju i kanalizaciju; odlagati na mjesto zakonom regulisano za odlaganje otpada.
