Naglo uvećanje cijene peleta prijeti da se Pljevljaci opet vrate na korišćenje uglja za ogrev i da na taj način propadne plan lokalne uprave da se ugalj potisne iz upotrebe, piše Dan. Tokom jeseni tona peleta mogla se nabaviti, u slobodnoj prodaji, po cijeni od 160 do 200 eura, dok je sad cijena tone peleta čak 280 eura. Oni koji su tokom jeseni uz pomoć opštinske subvencije nabavili po dvije tone peleta, dobijali su po jednu tonu besplatno, dok su drugu plaćali po 184 eura.
– Imali smo 923 zahtjeva za pelet. Isporučili smo svakom građaninu po dvije tone i deset kilograma peleta – kažu iz Opštine Pljevlja.
Međutim, izuzetno niske temperature i duga zima učinili su da je većina građana potrošila pelet koji je nabavila po subvencionisanim cijenama i sada moraju opet u nabavku ovog goriva. Od brojnih građana saznajemo da se pelet ne može kupiti kod pljevaljskih proizvođača, jer su unaprijed uspjeli da ugovore prodaju. U najboljem slučaju, pljevaljski proizvođači odobravaju prodaju do deset dzakova, kako bi izašli u susret sugrađanima dok ne uspiju da nabave pelet na nekom drugom mjestu.
Direkto peletare „Jasen“ Savo Stevanović kaže da je pelet koštao 220 evra ali da ga trenutno nema jer sirovina pri kraju. Drvoprerađivači nisu učestvovali na javnom pozivu za prodaju državne šume u dubećem stanju zboh načina bodovanja i kako kažu neregularnih uslova zbog čega su podnijeli tužbu protiv Uprave za šume CG, tako da je neizvjesno kada će doći do sirovine. Na poslednjem javnom pozivu samo je firma „Pelengić“ kupila 3000 kubika drven mase.Cijena električne energije u Rumuniji, Mađarskoj, Slovačkoj, Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji je oko 540 eura za MWh, u Bugarskoj i Grčkoj oko 430 eura, dok je u Njemačkoj 490 eura. Prema podacima sajta trejdingekonomiks, cena uglja se, poredeći na mjesečnom nivou, uvećala za oko 58,93 odsto i njim se trenutno trguje na berzama po ceni od 380 dolara po toni, piše Blic. Na godišnjem nivou cijena je uglja je rasla 326,97 odsto.Jedini energent u svijetu koji je više poskupio u poslednjih mjesec dana je prirodni gas, koji je skočio za preko 72 odsto.
Opština Pljevlja od 2015. godine izdvaja novčana sredstva kako bi građani dobili pelet po subvencionisanim cijenama, odnosno kako bi se izbjeglo korišćenje uglja za ogrev i povećala zaštita životne sredine. Sada prijeti opasnost da će se građani vratiti na korišćenje uglja. Izvršni direktor Ekološkog društva “Breznica” Milorad Mitrović kaže da već ima onih koji su pelet zamijenili ugljem.
– Lično znam sugrađane koji su pelet zamjenila ugljem. Ta opasnost je uvijek postojala i postoji. Svakako treba sve uraditi da pelet bude glavno gorivo za grijanje. Treba razmisliti i o korišćenju plina – kaže Mitrović i dodaje da je najgora varijanta da se sadašnja 923 domaćinstva, koja su prešla na korišćenje peleta, opet vrate na loženje uglja.
– Treba učiniti sve da se uveća proizvodnja peleta, jer je to najbolja mogućnost da se cijene umanje – naglašava Mitrović i dodaje da lokalna uprava mora povesti računa da oni građani koji imaju veće stambene prostore, više članova porodice, ali i jače peći, dobijaju više od dvije tone subvencionisanog peleta.
– Nije u redu da svako domaćinstvo dobije jednako jer se neki sugrđani ne usuđuju da koriste pelet, jer dvije tone ne podmiruju potrebe – kaže Mitrović.
Cijena uglja za široku potrošnju iz Rudnika uglja Pljevlja, saopšteno je, od 63 eura po toni neće da se do kraja grejne sezone neće mijenjati.