CRNOGORSKO-KINESKI MOST PRIJATELJSTVA
Delegacija Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore boravila je od 7. do 16. maja ove godine u studijskoj posjeti Kini, u okviru projekta „Kineski most“ koji naše ministarstvo realizuje u saradnji sa Ambasadom Narodne Republike Kine u Crnoj Gori i kineskim ministarstvom obrazovanja. Delegaciju su predvodili državni sekretar Dragan Bojović i sekretar resornog ministarstva Marko Šljukić. Delegaciju je, osim njih, činilo i osam profesora iz crnogorskih škola i tri predstavnika Univerziteta Donja Gorica. U delegaciji su bile profesorice iz Gimnazije – Nataša Cmiljanić i Mirka Popadić.
Studijska posjeta započela je dolaskom na Pekinški univerzitet, gdje smo odmah mogli vidjeti spoj tradicije i moderne tehnologije u nastavi. Dok su u jednoj prostoriji učenici umjetničkih smjerova čekićem kovali posude od gvožđa ili prirodnim bojama dizajnirali tekstil, u drugom dijelu su mladi budući inženjeri do detalja projektovali građevine najsavremenijim softverom. Impresionira podatak da univerzitetska biblioteka posjeduje preko tri miliona štampanih knjiga.
U kineskom obrazovnom sistemu mnogo pažnje se posvećuje praktičnom radu i pri tome se koriste elementi tradicije. Spoj tradicije, vrhunske tehnologije i nacionalne muzike dovodi njihove kreacije do savršenstva.
Posjetili smo Centar za učenje stranih jezika i Institut „Konfučije“. Konfučijev institut već ima saradnju sa našom državom, a ta saradnja će se nastaviti i podići i na viši nivo u budućnosti. Njihova delegacija će u julu biti u posjeti Crnoj Gori.
Posjetili smo i školu za djecu sa oštećenim vidom i sluhom. Učenici su nam u znak dobrodošlice pripremili priredbu koja je na nas ostavila veoma emotivan utisak. Pjevali su pjesme na kineskom i engleskom jeziku, koristeći tradicionalne i klasične instrumente. Primijetili smo da je škola snabdjevena svim pomoćnim sredstvima i uređajima za djecu sa posebnim obrazovnim potrebama. Svuda po zidovima su njihovi radovi. Koriste najmodernija sredstva sa Brajevom azbukom i najsavremenije aparate za djecu sa oštećenim sluhom. Takođe, veoma razvijaju ekološku svijest, tako da su zidovi popunjeni panoima koji podstiču na štednju vode i korišćenje bicikala i automobila na struju. Svuda su postavljene kante za separatni otpad.
Na ulicama Pekinga parkirani su bicikli koje možete uzeti, voziti, i kada vam više nisu potrebni, ostaviti ih na nekom od parking mjesta. Na taj način pokušavaju da smanje frekvenciju saobraćaja, a samim tim i zagađenost vazduha. Koliko čuvaju prirodu, vidi se po tome koliko je svako drvo i svaka biljka na ulici zaštićena od spoljnih faktora. Gdje god je bilo moguće, posadili su drvorede i cvijeće.
Na Učiteljskom fakultetu prisustvovali smo času kaligrafije. Od studenata smo dobili poklone – ukrasne tanjire, privjeske i razne igračke – koje su sami izradili u okviru redovne nastave. Impresivno je sa koliko strpljenja i ljubavi pristupaju bilo kojem poslu. Jasno je zašto su kao narod strpljivi i blagi. Od najranijeg uzrasta kod djece razvijaju te vrline. Na ulazu u sve škole imaju obezbjeđenje.
U Hangžou smo posjetili i biznis centar „Galaxy International Business Community“, gdje smo imali priliku da vidimo preduzetničke ideje studenata i prisustvujemo predavanju profesorice koja je master dizajna.
Jedna od posebno interesantnih škola je Eksperimentalna osnovna škola u Hangžou. Škola se nalazi na ogromnom prostoru koji sadrži park i vrt koje učenici održavaju. Škola posjeduje nekoliko sportskih igrališta i ima oko 1500 učenika koji, pored izučavanja redovnog gradiva, kuvaju, rade u vrtu i voćnjaku i uče razne zanate. Posjeduju i preduzetnički kutak u kojem se mogu kupiti njihovi radovi. Imaju svaki dan čas fizičkog vaspitanja. Kao strani jezik uče engleski. Umjesto školskog zvona, nakon 40-minutnog časa čuje se muzika. Učionice su tehnički opremljene u skladu sa potrebama. U odjeljenju je po 40 đaka.
U Hangžou smo obišli i Kreativni centar, gdje smo sa našim domaćinima na poseban način razmijenili poruke prijateljstva i podrške pomoću slike i riječi.
Ljubazni domaćini su se potrudili da se lijepo osjećamo svakog trenutka našeg boravka u Kini. U svim institucijama koje smo posjetili na bimovima i displejima čekala nas je pozdravna poruka na našem i kineskom jeziku. Boravili smo u najboljim hotelima i posjećivali najbolje restorane. Kina je veoma uređena zemlja i mi kao stranci osjećali smo se veoma bezbjedno.
Obišli smo i sve važne znamenitosti Pekinga i Hangžoua. Iz Pekinga su Kineskim carstvom vladala 34 cara i za sobom ostavili komplekse carskih palata kao dokaz živopisne prošlosti i snage države kroz vijekove. Mi smo, na naše veliko zadovoljstvo, obišli Ljetnu palatu, Nebeski hram, Zabranjeni grad i Olimpijski park. Obišli smo i Kineski zid, jedno od sedam svjetskih čuda novog svijeta i Grobnicu Ming koju su sagradili carevi istoimene dinastije.
Zabranjeni grad je najpoznatiji i najbolje očuvan carski grad na svijetu. Kompleks je smješten u samom centru Pekinga i bio je uporište careva za vrijeme vladavine dinastija Ming i Ćing. Danas kompleks nosi naziv „Palata muzej“ i pokriva cijelu sjevernu polovinu gradskog trga Tjenanmen.
Ljetna palata se nalazi na 15-ak kilometara od Pekinga. U njoj se može vidjeti najljepši i najbolje očuvan carski park, bezbroj gracioznih pejzaža, izvanredni umjetnički predmeti i prelijepe građevine. Građena je sa prekidima od III do XX vijeka.
Nebeski hram je još jedan od simbola carske moći. Sagrađen je 1420. godine i služio je kao mjesto na kojem su se žrtve prinosile nebu. Sjeverni dio hrama, u okviru zida koji ga okružuje, ima polukružni oblik simbolišući nebo, dok je južni dio u obliku kvadrata i predstavlja zemlju.
Kineski zid je širom svijeta poznat kao najduža, najveća i najgrandioznija građevina napravljena ljudskom rukom. Zid zapravo predstavlja linearnu građevinu sačinjenu od kamena, opeke, zemlje, drveta i drugih materijala koja povezuje seriju vojnih utvrđenja. Prostire se u pravcu istok–zapad istorijskom sjevernom granicom nekadašnjeg Kineskog carstva, odnosno od stepa Srednje Azije sve do Žutog mora. Višemilenijumska istorija, više miliona radnika i više hiljada onih koji su svoje živote utisnuli u izgradnju na najbolji način oslikava tradiciju i nasljeđe čitavog kineskog naroda. Veliki kineski zid je oličenje karaktera ljudi drevne, ali i savremene Kine. Za ulazak u većinu ovih znamenitosti potreban je pasoš i vrši se provjera lica i stvari.
U Hangžou smo obišli predivno Zapadno jezero i nacionalni park Sisi Vetland, gdje smo imali priliku da pogledamo fascinantan šou na otvorenom sa preko stotinu učesnika, koji će nam zauvijek ostati u sjećanju. Domaćini su nam upriličili i vožnju brodićem po jezeru. Obišli smo Kulturni centar i muzej a posjetili smo i Univerzitetski centar, gdje smo ručali u studentskoj menzi sa studentima.
U Šangaju smo se najmanje zadržali, ali i za to kratko vrijeme smo vidjeli da je to veličanstven grad – grad budućnosti. Šangaj je spoj Istoka i Zapada, mjesto gdje klasična evropska zdanja smjenjuju tradicionalna kineska. Nazivi „Biser Orijenta“, „Moderni Njujork“ i „Pariz Istoka“ sasvim mu odgovaraju. Bili smo na najpopularnijem gradskom šetalištu, na zapadnoj strani grada, uz rijeku Huangpu, tzv. Bund. Sa Bunda smo imali savršen pogled na Pudong, kineski Vol strit, gdje se nalazi stotine kompanija i banaka, zatim TV toranj koji dominira prostorom, kao i Šangajski toranj (632 m) koji je druga najviša građevina na svijetu.
Na ovom putovanju stekle smo nova prijateljstva, prvenstveno sa članovima naše delegacije koji su svojim profesionalnim, ali i prijateljskim odnosom doprinijeli da studijska posjeta dobije puni smisao. Pored njih, upoznale smo divne prijatelje u Kini sa kojima smo ostale u kontaktu. Možemo slobodno reći da smo deset dana živjele „kineski san“ i ovim putem želimo posebno da zahvalimo ministarki Anđeli Jakšić-Stojanović i Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija na prepoznatom višegodišnjem radu, trudu i zalaganju, kao i na ukazanoj prilici da upoznamo obrazovni sistem i kulturu kineskog naroda. Ukazali su nam veliku čast! Naravno, veliku zahvalnost dugujemo i našim domaćinima.
Profesorice Nataša Cmiljanić i Mirka Popadić