nedelja , 8 decembra 2024
Početna / Vijesti / Društvo / ŠTA ĆE BITI SA PLJEVLJIMA ZA 20 GODINA?

ŠTA ĆE BITI SA PLJEVLJIMA ZA 20 GODINA?

Foto: RU Pljevlja

Iako je veliki broj onih koji žele da interese Pljevalja potčine interesu energetskih kompanija, odnosno Rudniku uglja i Termoelektrani, niko ne objašnjava šta će biti sa Pljevljima za dvadeset godina kada ove kompanije sigurno ne budu radile.

– Nije iznenađenje kada se ovim pitanjem ne bave u Podgorici i Nikšiću, ali je zastrašujuće da to pitanje ne postavljaju u Pljevljima. Trenutno ubjedljiva većina stanovnika Pljevalja razmišlja samo kako da se uposli u Rudniku uglja ili Termoelektranu. Zastrašujuće izgleda koliko su pojedini roditelji spremni da idu daleko samo da bi svoju djecu uposlili u Rudnički kop ili pogone Elektrane. U tim momentima trčanja da njihova djeca imaju „dobru“ platu ne obaziru se ni na brojne nevolje, opasnosti po život i zdravlje onih koji danonoćno kopaju, prevoze i u kotlovima Termoelektrane sagorjevaju ugalj. U toj trci za navodno dobrim poslovima, gdje mladi ljudi nakon petnaest godina postaju invalidi rada, izuzetno se lako pada i u zamke političara koji za političku podršku nude zaposlenje u ovim kompanijama, piše Portal PV svitanje.

Da se radu Rudnika uglja i Termoelektrani bliži kraj, tokom 2019. godine javno je govorio i tadašnji izvršni direktor Rudnika Slavoljub Popadić. Popadić je u svojim nastupima isticao da će ova kompanija raditi još dvadeset godina. Od tada je prošlo pet godina a daju se prognoze i da će Termoelektrana raditi do 2037. godine, odnosno samo još 13 godina.

S druge strane treba pogledati i trenutne rezerve uglja. U Pljevaljskom polju postoje rezerve uglja u iznosu od 54 miliona tona. U Glisnici 1,5 miliona tona, na Bakrenjačama 1,3, u Otilovićima 3,4, Matarugama 8 i u Šumanama 1,5 miliona tona. Moglo bi se reći da u pomenutim ležištima ima blizu 70 miliona tona uglja, ali je pitanje koliko je isplativo pojedine prostore eksploatisati.

Pritom uglja ima i u ležištu Maoče 109,9 miliona tona. Međutim, da bi se ugalj eksploatisao u Maoču, potrebna su značajna ulaganja a postoji opasnost da se sa otvaranjem ovog kopa neće složiti ni predstavnici Evropske unije, koji se u Crnoj Gori izuzetno slušaju

– U čitavoj priči oko rada rezervi uglja i radu ovih energetskih kompanija ne može se zaboraviti da bez rada Termoelektrane nema obimnih poslova, pa ni zapošljavanja, u Rudniku. Ako se pogleda da se poslednjih godina proizvodi oko 1, 8 miliona tona uglja i da oko 1,6 miliona tona se predaje Termoelektrani, jasno se može vidjeti da je poslednjih decenija, radi energetskog mira u Crnoj Gori, tržište za prodaju uglja izgubljeno i da rad i proizvodnja u Rudniku zavisi od rada Termoelektrane, navodi se u tekstu Portala PV svitanje.

U proteklim godinama bilo je i mišljenja da bi Rudnik sa manjom proizvodnjom i uz prodaju uglja u Srbiji, a ne Termoelektrani, bolje poslovao. Takva politika se nije mogla ostvariti, jer se u Podgorici misli na Podgoricu a u Nikšiću na Nikšić. Jedino se u Pljevljima ne misli na Pljevlja.

Zato se s pravom postavlja pitanje – šta će sa Pljevljima biti nakon što Termoelektrana obustavi proizvodnju, odnosno kada Rudnik uglja smanji proizvodnju ili je možda u potpunosti obustavi?

To pitanje je jako bitno, jer mnogi kopovi nisu rekultivisani, dobar dio puteva je uništen zbog rada Rudnika, a godinama se nije ulagalo u malu privredu ili u druge gran eindustrije, gdje bi radnici Rudnika i Termoelektrane mogli naći zaposlenje. Većina pljevaljskog stanovništva čvrsto vjeruje da Termoelektrana i Rudnik ne mogu stati, ali kraj ovim kompanijama je jako blizu. Možda obustava proizvodnje neće biti 2037. godine, ili za 15 godina kako je tvrdio Popadić, ali je sasvim sigurno da će za 20 godina doći do pada sadašnjih energetskih kompanija. Možda će tada biti bolje ili će možda tadašnji stanovnici Pljevalja govoriti da je za Pljevlja bilo najbolje da ove kompanije nikada nisu ni radile ili možda da nisu radile na način kako rade. Sigurno je da će 20 godina brzo proći. Vremena da se Pljevljaci okrenu drugim poslovima je ostalo jako malo. Za početak je jako bitno da Pljevljaci shvate da interes energetskih kompanija u Crnoj Gori i interes energetskih lobija, nije interes Pljevalja.

Izvor: PV svitanje

About Pljevaljske Novine

Pogledajte i

MINISTARKA PROSVJETE, NAUKE I INOVACIJA OTVORILA SAVREMENI KABINET U SREDNjOJ STRUČNOJ ŠKOLI

Ministarka prosvjete Anđela Jakšić Stojanović i ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić sa svojim …

Ostavite odgovor