Pljevlja bi uskoro mogla da dobiju još jedan rudnik uglja, a da li će konkurencija doprinijeti manjoj cijeni i većoj zaposlenosti Pljevljaka pokazaće vrijeme.
Vlada Crne Gore, na zahtjev preduzeća „Tim kompani“ doo Pljevlja, uvrstila je 22. septembra ležište uglja „Otilovići“ u dopunjeni godišnji plan davanja koncesija za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina za 2022. godinu. Ministarstvo kapitalnih investicija prethodno je usvojilo zahtjev kao prihvatljiv.
Iz zahtjeva se vidi da je preduzeće Tim kompani zainteresovano da bude koncesionar i investitor površinskog kopa Otilovići. Ovo ležište nalazi u planovima pljevaljskog Rudnika uglja i predviđeno je da njegovo korišćenje počne kada se iscrpi budući PK Glisnica, najranije od 2028. godine. Tim kompani u svom zahtjevu bi želio koncesiju na ležište uglja “Otilovići” na period od šest godina, uz godišnju proizvodnju od 500 hiljada tona uglja. Uz prosječne troškove i cijene rudarenja, orijentaciona zarada od tone uglja bi bila oko 26,4 evra, a ukupan čist prihod od otkopanog uglja preko 81 milion evra, uz stopu rentabilnosti od 88 odsto.
Sledi izrada koncesionog akta što je u nadležnosti Ministarstva kapitalnih investicija, potom javna rasprava o njemu, prije upućivanja Vladi na usvajanje. Tek nakon što Vlada usvoji koncesioni akt, raspisuje se javni oglas na koji mogu da se jave zainteresovani ponuđači, čije ponude će razmotriti nadležni organi.
- Obezbjeđivanje potrebnih radnika sa odgovarajućom stručnom kvalifikacionom strukturom neće predstavljati problem, pošto i sama firma Tim kompani d.o.o. raspolaže kadrovima svih neophodnih struka – kaže se u zahtjevu.
Ležište obuhvata prostor od oko 140 hektara na oko 6 kilometara od Pljevalja putem prema Bijelom Polju, na nadmorskoj visini od oko 950 metara. Ukupna površina na koju se traži koncesija je 50 hektara, a ugalj se nalazi na prostoru dužine oko 1.800 metara a širine od 120 na sjeverozapadu do 350 metara na jugoistoku. Ugalj bi se vadio površinskim kopom.
Prema elaboratu iz 1992. godine utvrđena je debljina ugljenog sloja od 0,4 do 15 metara, a prosječno 5,5 metara, sa ukupnim rezervama od oko 3,5 miliona tona i eksploatacionim rezervama od oko 3 miliona tona uglja. Potrebno je iskopati i oko 11,8 miliona metara kubnih čvrste mase otkrivke, pa je koeficijenat otkrivke 3,47 kubika čvrste mase po toni uglja.
Donji toplotni kapacitet uglja je 10.510 kilo džula po kilogramu i svrstava ga u kvalitetne mrko – lignitne (meke) ugljeve, a koristio bi se prvenstveno za široku potrošnju. Za prevoz uglja iz ovog basena do krajnjih korisnika ili njihovih pretovarnih mjesta ( npr. teretna stanica Prijepolje ) koristio bi se kamionski transport. - Najvjerovatnija orijentacija je da se ugalj iz ovog ležišta maksimalno iskoristi za široku potrošnju (tek uslovno za dopunu potrošnje TE), kako bi ekonomski efekti bili što povoljniji i to da se plasira na tržišta regiona (Srbija, Sjeverna Makedonija), gdje bi postigao povoljniju cijenu – kaže se u zahtjevu firme Tim kompani.
U Zakonu o koncesijama navodi se da je cilj davanja koncesija, osim javnog interesa i veće zaposlenosti, obezbeđenje konkurentnosti i unapređenje djelatnosti. Koncesija je pravo korišćenja prirodnog bogatstva koje je u državnoj imovini, uz plaćanje koncesione naknade radi ostvarivanja javnog interesa, što znači da bi lokalni budžet bio veći za koncesije a državni za akcize na ugalj.
V. M.
Prostor Otilovića bio predviđen za fabriku cementa
Ministarstvo za ekonomski razvoj je 2008. godine privrednom društvu “Montenegro cement kompani” d.o.o. Pljevlja, izdalo urbanističko-tehničke uslove za izradu tehničke dokumentacije za izgradnju fabrike cementa u Otilovićima. Kompleks nove fabrike cementa sa svim objektima trebalo je da zahvati površinu od 30,7 hektara (jugoistočni dio Otilovićkog basena). Međutim, fabrika cementa nije izgrađena, ali je u znatnom obimu kupovano zemljište u Otilovićima na kojem je bila predviđena izgradnja cementare.
U Upravi za nekretnine na pljevaljsku firmu AD “Montenegrocement kompni” uknjiženo 43,4 ha, na kotorsko AD “Monfloveri kompani” 4 ha i na opštinu Pljevlja 5,95 ha. Ukoliko koncesije na ležište uglja „Otilovići“ bude dodijeljeno firmi Tim kompani, profit će biti mnogo veći od planiranih 81 milion evra, s obzirom da je za kocku i krupni komad cijena pljevaljskog uglja za široku potrošnju dostigla 105 evra.
Zvanični vlasnici firme Tim kompani, osnovane za izgradnju puteva i autoputeva, su Branislav Vuković i Miroslav Dujović, koji je i izvršni direktor. Firma posluje pozitivno sa milionskom dobiti.