Zavod za hirometeorologiju i seizmologiju (ZHMS) izdao je upozorenje na loše vremenske prilike tokom nedelje i utorka. Iz ZHMS upozoravaju na obilne kiše, jak olujni južni vetar, a moguće su bujične urbane poplave, kao i smetnje u saobraćaju, telekomunkacijama i distribuciji električne energije.
“Za ponedeljak i utorak (26-27.9.2022. godine) područje Crne Gore i region (sjeverozapad Albanije, jug BiH i dio Dalmacije) biće pod uticajem ciklona. Ovaj meteorološki sistem usloviće jako nestabilno vreme sa obilnom kišom i jakim kratkotrajnim i olujnim udarima južnog vetra. Na području Crne Gore, u primorskim predjelima, u planinskom zaleđu Jadrana, u centralnim, jugoistočnim i zapadnim predjelima očekuje se obilna količina kiše, naročito na jugoistoku Crne Gore iu širem regionu Podgorice prema granici sa Albanijom”, naveli su iz ZHMS.
U višim predjelima na sjeveru i duž obale, napominju, očekuje se jak na udare olujnog vjetara južnih smjerova.
„Takođe, potencijalno moguće su kratkotrajne olujno-vremenske nepogode (olujni oblaci sa jakom kišom, kratkotrajno jakim olujnim vrtložnim udarima vjetra i jake grmljavinske procese)“, dodaje se u saopštenju.
Istakli su da nestabilne vremenske prilike, skoro svakodnevno sa kišom i grmljavinom, nastaviće se nakon utorka sve negdje do subote (1.10.2022.).
“Ova meteorološka situacija, na primorju, u planinskom zaleđu obale a ponegdje iu centralnim predjelima potencijalno može da generiše
kratkotrajne probleme zbog naglog priliva obilne količine vode, sa rizikom od „Flashflood“ efekta u urbanim sredinama naročito na mjestima
gdje je narušeno ili sprečeno prirodno oticanje. vode, na bujičnim tokovima i na saobraćajnicama posebno na mjestima gdje
saobraćajnice presecaju planinske kosine, na mjestima gdje su vršeni ili se vrše ozbiljni građevinski zahvati većeg obima gdje je narušena
prirodna povezanost tla i na lokalitetima koji su potencijalno osjetljivi na odrone i klizišta”, objasnili su. su iz ŽMS.
Zbog ove meteorološke situacije, kratkotrajno moguće je, dodaju, otežano funkcionisanje svakodnevnih redovnih aktivnosti, moguće su smetnje, prekidi ili otežano funkcionisanje infrastrukturnih sistema (sve vrste saobraćaja, elektroenergetski sistem za prenos i distribuciju el.energije, telekomunikaciona infrastruktura itd.).
Izvor-CdM