Pljevljacima se sprema još jedna pljačka u vidu ponovnog osnivanja državnog šumarskog preduzeća za sječu šume a uz to bi radili poslove na zaštiti I obnavljanju šuma. Iako su u Pljevljima svi protiv još jedne otvorene pljačke I uzimanja 70 odsto naknade za za korišćenje šuma u nezvaničnim glasilima bivšeg DPS-koalicionog režima I dalje se zagovara ideja osnivanja državnog preduzeća, koje bi služulo za nove odbore direktora I partijska zaposlenja, koruptivne ugradnje jer je za preduzeće predračunima bilo planirano od 9,5 miliona do 14 miliona evra. Opštinski budžet bi ostao bez dva miliona evra naknade za korišćenje šuma. Zagovornik novog ŠPADA je načelnik Direkcije za šumarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Ranko Kankaraš, višegodišnji kreator svih dešavanja u crnogorskom šumarstvu, koji je promijenio pet ministara poljoprivrede I šumarstva, Ministarstva u kome niko nije snosio posledice likvidaciije bivšeg ŠPADA – pljevaljskog Šumarskog preduzeća, koje je uvodilo podizvođače za sječu šume a radnici su, tokom štrajka glađu novinarima saopštili da iako nisu radili na sječi išli su da agituju za DPS, niti nepoštovanje koncesionog ugovora od strane Vektre Jakić, koja nije izvršila ništa od sanitarne sječe u Pljevljima a za koju stručnjaci iz resornog ministarstva iskazuju zabrinutost, u najgorem stanju je Kovač, Vezišnica, Kraljeva Gora, sveukpuno u 10 gazdinskih jedinica na 63 ha osušeno je oko 4.000 m3 osušenih stabala.
“Sušom pogođena stabla smrče na sjeveru Crne Gore postaju meta potkornjaka – vrste insekta koja, ukoliko se njegovo širenje ne spriječi na vrijeme, uništava čitave sastojine ove vrste četinara, upozorio je u razgovoru za Pobjedu Kankaraš.
U pljevaljskoj privredi posle Rudnika uglja većina zaposlenih je kod 15 pljevaljskih drvoprerađivača, dok Vektra Jakić stoji ka savremeni muzej drvorperade I ispit crnogorskog pravosuđa I političkih subjekata.
“Ispravno upozorava načelnik Kankaraš ali postavlja se pitanje gdje je isti bio sve prethodne godine, a posebno u godinama kada je Vektra Jakić imala dugoročne koncesije, bez ijednog posječenog stabla iz sanitarne sječe? Bio je načelnik u istoj Direkciji u kojoj je i danas, a bio je i uz Petra Ivanovića pri obilasku Vektre Jakić u Pljevljima. Tada načelnik nije upozorio javnost koliki su nedostaci samog koncesionog sistema čije blagodeti je koristila Vektra Jakić, već sada kada bi načelnik da nanese novu štetu Pljevljacima, kroz oduzimanje 70% naknade lokalnoj samoupravu od prodajne cijene drveta. Da li je to naknadna pamet načelnika koji je kasno uvidio koliko je štetan bio dugoročni koncesioni ugovor sa Vektrom Jakić ili je pokajanje za viđeno, a neizrečeno”, pitaju pljevaljski drvoprerađivači.
Jedini izlaz iz začaranog kruga, Kankaraš vidi u promjeni stvari iz korijena, na šta su, kako kaže za Pobjedu, već nekoliko godina ukazivali i ukazuju stručnjaci iz Ministarstva poljoprivrede.
„Odnosno, potrebno je da se napusti sadašnji koncesioni sistem u šumarstvu koji se primjenjuje preko već 20 godina i osnuje državno preduzeće za gazdovanje čiji glavni prioritet bi bio očuvanje, zaštita i obnavljanje šuma. O koristima tog koncepta za Crnu Goru je suvišno govoriti“, smatra Kankaraš I naglašava da je rješenje za problema potrebno da se osnuje državno preduzeće za gazdovanje čiji glavni prioritet bi bio očuvanje, zaštita i obnavljanje šuma.
Niko više u CG nema potpisane koncesione ugovore već prodaje na licitaciji putem javnog poziva za prodaju šume u dubećem stanju, tako da već postoji model koji funkcioniše.
Pljevaljski drvoprerađivači, sa kojima su Pljevaljske novine razgovare, podsjećaju da kada se uzme u obzir da je načelnik 20 godina prisutan u sistemu šumarstva (koje sisteme je i sam uređivao, a u kojim godinama su se desile najveće štete u šumarstvu), I upozoravaju da im ne ne liči nam ni na naknadnu pamet ni na pokajanje najnovija vizija Knakaraša a vrijeme će pokazati sve.
“Kaknaraš kaže da je o koristima koncepta osnivanja novog ŠPADA za Crnu Goru suvišno govoriti, međutim, poučeni prethodnim iskustvom sa Vektrom Jakić, zaključujemo da će ta korist po Pljevlja biti ista kao i od Vektre Jakić – osušena stabla sa potkornjakom, prazan budžet lokalne samouprave i puni džepovi pojedinaca iz izvršne vlasti”, kažu pljevaljski drvoprerađivači.