“Ključne izmjene tiču se unapređenja postupka i kriterijuma priznavanja, koji se, između ostalog, odnose na: ishode učenja, strukturu obrazovnih programa, nivo vještina i kompetencija, uslove upisa, obim i trajanje praktične nastave, prava koja obrazovna isprava daje u zemlji izdavanja”, navode u Ministarstvu.
Kurpejović je naglasila da im nije cilj da otežaju situaciju bilo kome ko je obrazovanje ili studije završio na renomiranim ustanovama, i čije znanje, vještine i kompetencije nijesu upitni, niti žele da uspore internacionlaizaciju i mobilnost.
Dodala je da im je cilj, takođe, da usmjere buduće studente da prilikom izbora ustanova na kojima žele da nastave obrazovanje povedu računa o njihovom statusu, kao i o tome kako ih poslodavci cijene.
Na okruglom stolu bilo je razgovora o institutu eksperta, koji je takođe predložen zakonom, a koji bi, kada Ministarstvo to od njega zatraži, davao mišljenje o obrazovnoj ispravi, uz prijedlog za prihvatanje odnosno odbijanje zahjeva za priznavanje.
“Ministarstvo prosvjete će u narednom periodu nastaviti da poštuje principe propisane Lisabonskom konvencijom i drugim pratećim aktima, uvažavajući internacionalizaciju i mobilnost uz istovremenu zaštitu crnogorskog sistema obrazovanja”, zaključila je Kurpejović.
Javnost je od 7. novembra pozvana da dostavi komentare, sugestije i predloge na pripremljeni Nacrt zakona, a rok za dostavljanje je 27. novembar. Poziv je objavljen na sajtu Ministarstva prosvjete.