Med je izvrstan antioksidans, što znači da će njegova redovna konzumacija očistiti vaše tijelo od različitih toksina.
(foto: Pixabay.com)
Pored toga, njegova antibakterijska svojstva znatno će poboljšati stanje vaše kože.
Ako pazite na težinu, ljekari preporučuju da ne konzumirate slatkiša na bazi šećera, ali ne i meda. To je zato što šećer prisutan u medu ima drugačiji sastav od onog koji se nalazi u drugim zaslađivačima.
Med pojačava vaš metabolizam, što je neophodno za gubitak kilograma.
Smanjuje holesterol
Njegove komponente i vitamini doprinose smanjenju nivoa holesterola. Svakodnevna konzumacija meda povoljno utiče na nivo antioksidativnih spojeva u tijelu koji se mogu boriti protiv viška holesterola.
(foto: Pixabay.com)
Istraživanja pokazuju da antioksidanti sadržani u medu mogu spriječiti sužavanje arterija. Zavisno od mjesta nastanka, suženje može dovesti do zatajenja srca, pogoršanja pamćenja ili glavobolje. Pijenje čaše vode s nekoliko kašika meda biće dovoljno da se to spriječi.
Poboljšava pamćenje
Druga istraživanja pokazuju sposobnost meda da se bori protiv stresa, obnavlja ćelijski antioksidativni odbrambeni sistem i, kao posljedicu, poboljšava pamćenje. Osim toga, kalcijum sadržan u medu mozak lako unosi, što povoljno utiče na njegovo funkcionisanje.
Poboljšava kvalitet sna
Šećer sadržan u medu povećava insulin u krvi koji zatim oslobađa serotonin. Serotonin se dalje pretvara u melatonin, hormon koji promovira kvalitetan san.
Pozitivno djeluje na probavni trakt
Med je jak antiseptik, pa se preporučuje jesti kašiku meda „našte srca“. Ovaj jednostavan ritual pomaže u prevenciji različitih bolesti povezanih s probavnim traktom.
Osim toga, dok prolazi kroz želudac, med uništava klice i zacjeljuje male rane na sluznici.
Pospješuje opuštanje
Med smanjuje stres i ublažava umora. Glukoza sadržana u medu neophodna je za rad neurona.
Brzo se apsorbira u krv, što pospješuje opuštanje i ublažavanje psiholoških poremećaja.
Izvor-rtcg