Mitropolija crnogorsko-primorska izrazila je danas protest protiv najave sadržaja i intencije Nacrta zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja. Ocjenila je kao besmislene i sulude odredbe kojim dijete sa svojih 15 godina nekim svojim iskazom – može da odredi svoj pol, nasuprot onom koji je dobio od Boga, a preko zakona prirode, pa makar to bilo i uz vrlo neodređenu i nejasnu, saglasnost roditelja, i to „uz izričitu zabranu traženja od lica koje podnosi zahtjev da obavi medicinski pregled ili pruži dokaz o obavljenim medicinskim pregledima“.
Navodeći da će preduzeti sve zakonom propisane radnje da „ovu sramotu i bruku udaljimo iz zone ozbiljnog ljudskog razgovora i odlučivanja“, pozvali su ministre i poslanike u parlamentu, koji su pravoslavni hrišćani, a sigurni su da će ih razumjeti i podržati i oni među njima koji su vjernici drugih monoteističkih vjera i njihove vjerske institucije, da Nacrt stave na mjerilo svojih vjerskih ubjeđenja i moralnih principa, a ne na kantar trenutne materijalne i političke koristi.
„Možemo zamisliti budući položaj i prava roditelja, spram neke obznanjene dječije volje, koju će podržati brojni dušebrižnici, kakvi su, recimo, autori i predlagači ovakvog Nacrta zakona. U tom smislu otvoreno pitamo ministre u Vladi, da li bi oni kao predlagači ovog štetnog teksta, recimo promijenili svoj pol, i svoj matični broj? Ako bi, neka tu ambiciju kandiduju na sljedećim izborima kao svoju ponudu narodu i glasačima (kao pokazatelj njihove navodne slobodoumnosti, demokratičnosti, naprednosti…), a ako ne bi – zašto takvu mogućnost nude i preporučuju 15-godišnjoj, maloljetnoj djeci? Da li izreka ili lični osjećaj 15-godišnjeg djeteta u vezi sa bilo čim, može biti osnova pravnih i društvenih odnosa, uprkos postojećim zakonima“, navodi se u saopštenju Mitropolije ističući da Nacrt, ne samo da ugrožava duh tradicionalne i u Boga vjerujuće Crne Gore, nego se jasno kosi sa postojećim pravnim normama države jer u Porodičnom zakonu, porodica je osnovna zajednica života u kojoj se njeguju i podižu djeca, i roditelji su oni koji se prvenstveno staraju o odgoju i obrazovanju svoje maloljetne djece, pa tek potom – država i društvo.
„Državne institucije treba da obezbjede porodici pomoć i podršku u obavljanju njenog prirodnog i tradicionalnog posla, a ne da joj oduzimaju djecu i da umanjuju njenu ulogu u procesu vaspitanja. Naši važeći državni propisi kažu da djeca do svoje 18 godine nijesu punoljetna, a to znači da nijesu psiho-socijalno dovoljno sazrela da samostalno donose odluke o sebi, svom životu, i da preuzimaju potpunu odgovornost za svoje postupke“, podsjećaju iz Mitropolije ističući da predlagač ovoga Nacrta krši postojeći Porodični zakon i Ustav države, te hoće da uvede u pravni sistem Crne Gore odredbe koji nijesu ni pravni napredak „nego početak uništavanja naše omladine“, kroz uništavanje prava djeteta da sazri, da bi tek onda kada sazri, moglo da odlučuje o svom životu.
Nacrt Zakona su ocijenili kao loš za javni moral i napredak društva uloga. Istakli su zanačaj porodice i fenomen čovjekove punoljetnosti i kao izraz vjekovnog pamćenja, tradicije i duhovnog učenja.