Pljevlja su jedina opština u Crnoj Gori koja imaju sistem daljinskog grejanja skoro pola vijeka a problemi svake grejne sezone budu „novi“.
Grijanje posjeduje odluku o organizovanju preduzeće s ciljem da zagrijeva grad. Imaju ugovor o povjeravanju poslova za obavljanje posla. Kotlarnica je kada je počela da radi dobila saglasnost za rad, shodno tadašnjoj zakonskoj regulativi, koja se vremenom mijenjala. Novim Zakonom o izgradnji objekata je ukinuta upotrebna dozvola za rad za stambene objekte. Oko 320.000 evra koštala je, 2008. godine, rekonstrukcija kotlarnice, kada je zamijenjeno 12 starih kotlova i stavljena 3 nova kotla snage 1.7 megavata, tako da je ukupna snaga kotlarnice 5,1 MW. Ekološki inspektor Sejdo Đukić obilazio je tada kotlarnicu, na poziv stanara zgrade, i čak izjavio da je kotlarnice u zgradi „ekološka bomba“. Sada je stanje u kotlarnice sjajno u odnosu na stanje od 2008. Godine a za to vrijeme stanari zgrade u kojoj se nalazi kotlarnica dobili su besplatnu zamjenu stolarije, krova, termofasada, dvije godine su bili 100 posto oslobođeni plaćanja računa Grijanju a svake godine plaćaju cijenu 50 odsto nižu. Kotlarnicu u Tršovoj 1,3 MW, zatvorena je 2008. Na račun radova i rekonstrukcije kotlarnice u Skerlićevoj.
„Veliki gubici u mreži i slabije loženje ili slabiji kvalitet uglja su glavni krivci za slabije grijanje Pljevalja. Zato se ne postiže potrebna povratna temperatura u kotlovima koja ne bi smela da bude manja od 70 stepeni“ , pisale su Pljevaljske novine više puta. Kotlarnice je projektovana da zagrijeva 48.000 kvadrata a zagrijeva oko 32.000 kvadrata i ima preko 490 korisnika, od čega je preko 70 pravnih lica. Grijanje u Pljevljima počelo je usluge da pruža u novembru 1974. Godine. Jedino Pljevlja u CG imaju sistem za daljinsko grijanje centra grada.
Na usluge Grijanja žale se korisnici- fizička i pravna lica.
Za rekonstrukciju objekta Doma kulture u Pljevljima lokalna uprava potrošila je oko šest miliona eura, ali ipak pitanje grijanja prostora nije adekvatno riješeno. Radijatori, koje bi trebalo da zagrijavju prostorije Doma kulture u poslednje vrijeme su hladni ili mlaki, pa se na takvo grijanje niko ne može da osloni, piše Dan ističući problem zaposlenih u Domu kulture, odnosno u Narodnoj biblioteci “Stevan Sanardzić”, Zavičajnom muzeju a i Gleriji, koji za zagrijevanje radnog prostora moraju da koriste grejna tijela na električnu energiju.
Nekako bi zaposleni u Domu kulture, uz grijalice, izdržali osam sati rada, posebno jer ne plaćaju račune za struju. Mnogi sugrađani koji koriste uslugu Grijanja žali se na hladne stanove i visoke račune ne samo za grijanje već i za električnu energiju.
Pojedini korisnici usluga kažu da plaćaju uslugu koju ne dobijaju što doživljavaju kao pljačku.
„Gradjani godinama trpe, dodju izmjere 15 stepeni u stanu i niko ništa ne preduzima. Ovo preduzeće odavno je trebalo zatvoriti sluzi samo za pljačku jer naplaćuju uslugu koju ne pružaju. U pola iste zgrade grijanje solidno a na zadnjim spratovima ga skoro nema. Na minus 20 stepeni od 10 sati naveče potpuno hladni radijatori. Temperatura u noćnim satima pada ispod 10 stepeni u stanu. A računi su im posebna prica, dok jedni za stan od isto kvadrata plaćaju 10e drugi oko 40. Zato se mnogu ljudi ne zale, nekako su uspeli kroz poznanstvo ili sta da umanje račune i šute a oni koji plaćaju i mrznu se, ispaštaju“, navodi Zana Hrković, koja živi uzgradi u centru grada. Korisnici usluga kažu da plaćaju, možda i najskuplje grijanje u regionu a da se smrzavaju, pa ispada da plaćaju da se smrzavaju, zaključujući da su Pljevlja grad čuda jer nemaju kome da se žale.
Vijesti su prenijele rezultate inicijative za pregled prostora gradske kotlarnice Ilde Katane, upravnice stambene zgrade u blizini kotlarnice u Skerlićevoj ulici, na čiji zahtjev je i obavljena inspekcija.
„Kotlarnica u Skerlićevoj ulici u centru Pljevalja, jedan od najvećih zagađivača u gradu, radi bez dozvole i ugrožava zdravlje ljudi, navode Vijesti nalaz izvještaja termoenergetskog inspektora Miloša Kovačevića, koji je 28. Januara ove godine obavio kontrolu.
Kovačević u izvještaju o pregledu navodi da je ne posjedovanje dozvole u suprotnosti sa članom 209 Zakona o energetici.
Da je u Domu kulture ledeno kažu svi oni koji su iz bilo kog razloga posjetili ovu ustanovu. Tokom januara, kada je temnepartura vazduha u Pljevljima bila u konstantnom minusu, studenti, a ni drugi građani, kažu da zbog hladnoće nijesu mogli koristiti čitaonicu Narodne biblioteke.
Tokom januara temperature u Pljevljima su se spustale do minus dvadeset stepeni. U decembru je situacija bila znatno bolja, ali i tada je prilikom održavanja književnih večeri i drugih skupova predstvnici Narodne biblioteke morali su postavljati druga grejna tijela. Često se dešavalo da publika na književnim večerima sjedi u jaknama i kaputima.
Povjerenik Saveza samostalnih sindikata za pljevaljsku opštinu Ratko Pejović ističe da su zbog hladnih radijatora u Domu kulture ugrožena prava zaspolenih i pozivaju od prošle godine lokalnu upravu da riješi taj problem.
Iz ustanova koje su smještene u objektu Doma kulture izbegavaju pomenuti temu, a iz lokalne uprave tvrde da sadašnji kapacitet gradske kotlarnice u Skerlićevoj ulici ne može odgovoriti potrebama grada.
-Najvjerovatnije ovo pitanje će se riješiti najavljenom toplifikacijom grada ili izgradnjom nove toplane – ističu iz lokalne uprave, piše Dan.