NEOPHODNO UKLJUČITI ŠIRU ZAJEDNICU
U radu sa ranjivim kategorijama neophodno je obezbijediti kvalitet, jer se jedino na taj način obezbjeđuje adekvatno uključivanje zajednica i prepoznavanje njihovih potreba u odnosu na prevenciju HIV-a, saopšteno je iz nevladinih organizacija povodom 1. decembra Svjetskog dana borbe protiv HIV/AIDS-a, prenosi CDM.
Iz nevladinih organizacija CAZAS, Juventas, Crnogorska HIV fondacija, Kvir Montenegro i Zaštita saopšteno je da stigma i dalje ostaje najveća prepreka kada je u pitanju HIV, jer uprkos postojanju preventivnih programa i efikasnog terapijskog odgovora, u stigmatizovanom okruženju ne postiže se podržavajuće okruženje za osobe koje su ranjive u odnosu na HIV.
“Godinama su određene grupe stanovništva bile van svih ulaganja u zdravstveni i socijalni sistem i vrijeme je da postanu prioritet u planiranju i realizaciji strateških usmjerenja. Grupa nevladinih organizacija godinama unazad, prepoznaje potrebe posebno pogođenih grupa u odnosu na HIV i kao prioritet u svom radu na prevenciji HIV-a stavlja jačanje kvaliteta servisa, obuhvat i usluge usmjerene na potrebe grupa”, saopšteno je iz CAZAS-a, Juventasa, CrnogorskeHIV fondacije, Kvir Montenegra i Zaštite.
Oni smatraju da treba uvoditi nove usluge – testiranje van zdravstvenih usluga, samotestiranje, a treba i učiniti PrEP dostupnim.
“Akcenat u narednom periodu mora biti na većem obuhvatu testiranja, budući da imamo zabrinjavajuće nisku stopu testiranja”, kazali su iz nevladinih organizacija.
Ipak, kako smatraju, važno je obezbijediti kontinuirano i kvalitetno pružanje servisa, podržavajuće okruženje za djelovanje kao i usmjerenost ka postizanju globalnih ciljeva.
“Primjetno je opredjeljenje države za podršku preventivnim programima, ali to nije dovoljno. Prilikom planiranja i pružanja podrške preventivim i programima podrške, važno je usmjeriti podršku ka programima koji su naučno dokazani, koji daju rezultate i koji se sprovode u skladu sa standardima kvaliteta. Jedino na taj način, može se obezbijediti održavanje niske stope prevalence HIV-a i adekvatno boriti protiv stigme i diskriminacije”, kazali su iz nevladinih organizacija.
CAZAS, Juventas, Crnogorska HIV fondacija, Kvir i Zaštita su, kako su dodali, 365 dana u godini posvećene prevenciji HIV-a, sprovođenju programa smanjenja štete i pružanju pratećih servisa usmjerenih na edukaciju i podršku.
“Ovi servisi suočavaju se sa brojnim izazovima u obezbjeđivanju održivosti, a isti predstavljaju ključni most i usmjerenje ka testiranju, liječenju i odgovornom zdravstvenom ponašanju”, rekli su iz tih organizacija.
UNAIDS je, kako su rekli, definisao globalne ciljeve koji su smjereni na postizanje takvog okruženja u kojem 90 odsto svih osoba koji žive s HIV-om znaju svoj status, 90 odsto onih kojima je dijagnostifikovana infekcija HIV-om uzimaju antiretrovirusnu terapiju i 90 odsto njih postigne nemjerljivu količinu virusa u krvi.
“Crna Gora još nailazi na izazove u dostizanju ovih ciljeva te je neophodno uključivanje lokalnih akcija u većoj mjeri. Upravo s tim ciljem, u ponedjeljak, Podgorica, Bar i Bijelo Polje prudružiće se Globalnom pokretu UNAIDS-a “Fast-track cities”, naveli su iz nevladinih organizacija.
Potpisivanjem Pariske deklaracije Gradonačelnici, potpisnici deklaracije se obavezuju, da će: okončati epidemiju AIDS-a u gradovima do 2030. godine, postaviti ljude u središte svega što rade, razmotriti uzroke rizika, ranjivosti i prenošenja, iskoristiti odgovor na AIDS za pozitivnu društvenu transformaciju, izgraditi i ubrzati adekvatan odgovor koji odražava lokalne potrebe, mobilizovati resurse za integrisano javno zdravlje i održivi razvoj i ujediniti se kao lideri.