Preko 270 povjerilaca potražuju preko 150 miliona eura od „Vektre Jakić“ a do sledećeg ročišta trebalo bi da se utvrdi konačna lista osnovanih potraživanja, od čega je pedesetak prijava bivših radnika čija potraživanja prelaze 300.000 eura. Prema podacima CBCG od prije godinu, račun „Vektre Jakić“ blokiran je na iznos preko 20,7 miliona eura.
Najviše potražuje OTP banka, koja je razlučni povjerilac, i to 112,8 miliona eura, dok je Poreska uprava prijavila 13,1 milion eura, od čega je preko pola miliona za poreze i doprinose obezbijeđeno hipotekom na imovinu i zalogom na vozilima. „Lovćen osiguranje“ od „Vektre Jakić“ potražuje 333,2 hiljade, Vektor sistem sekjuriti 218,6 hiljada, Elektroprivreda 188,8 hiljada, Opština Pljevlja 119,4 hiljade, pljevaljska Čistoća i Vodovod 91,7 hiljada, odnosno 73,1 hiljadu, kompanija „Glečer“ Herceg Novi 40.000, Magma iz Podgorice 31,6 hiljada eura, Centralna banka Crne Gore (CBCG) 15,3 hiljade, „Ljetopis automotiv“ 12,6 hiljada, a „Zetratrans“ 5,9 hiljada eura.
“Nakon uvođenja stečaja, „Vektra Jakić“ se žalila Apelacionom sudu na tu odluku, i taj postupak je još uvijek u toku. Naime, iz ove kompanije su neposredno prije uvođenja stečaja tvrdili da su obezbijedili novac za otplatu potraživanja preko svojih partnera iz inostranstva. Nakon što taj pokušaj nije uspio, tražili su izuzeće sudije Nemanje Popovića, što je na kraju odbačeno. Proizvodnja u ovoj kompaniji prekinuta je 2018. godine, a u toku postupka promijenjeno je nekoliko sudija i stečajnih upravnika”, piše Dan.
Za stečajnog upravnika “Vektre Jakić” imenovan je Dragan Popović. Stečaj u kompaniji otvoren je krajem prošle godine, 26.12.2023. godine, na predlog tadašnje Uprave prihoda i carina, odnosno Poreske uprave. Na prvom ročištu osnovan je i tročlani odbor povjerenika, koji čine predstavnici Poreske uprave, „Lovćen osiguranja“ i kompanije „Glečer“.
Raniji povjerioci Vektra Jakić su u oktobru 2012. godine usvojili plan reorganizacije, koji je podnio vlasnik te firme Dragan Brković, čime je obustavljen prvi u ovoj firmi stečaj koji je uveden zbog duga od 73,65 miliona eura. Za uvođenje plana glasale su četiri formirane klase povjerilaca, dok je OTP banka bila protiv.