utorak , 3 decembra 2024
Početna / Vijesti / Društvo / Predstavnici Odbora za ljudska prava i slobode posjetili Dnevni centar u Pljevljima

Predstavnici Odbora za ljudska prava i slobode posjetili Dnevni centar u Pljevljima

Predsjednik Odbora za ljudska prava i slobode Jovan Jole Vučurović i član odbora Vaso Obradović posjetili su juče Dnevni centar za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju „Tisa” u opštini Bijelo Polje i Dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju i lica sa invaliditetom u opštini Pljevlja.

Posjeta je organizovana radi informisanja predstavnika Odbora o radu i servisima koji se pružaju djeci sa smetnjama u razvoju, kao posebno ranjivoj populaciji uoči Pete sjednice Odbora, zakazane za 21. februar 2024. godine na kojoj će biti održano Kontrolno saslušanje predstavnika nadležnih institucija u cilju informisanja o aktivnostima preduzetim na realizaciji Zaključaka Skupštine Crne Gore koji se odnose na rad dnevnih centara za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju, objavljenih u „Službenom listu Crne Gore“, broj 84/22.
Tokom posjete predstavnici Odbora su se upoznali sa funkcionisanjem dnevnih centara u Bijelom Polju i Pljevljima, uslugama koje pružaju korisnicima, ali i dobili informacije o izazovima sa kojima se suočavaju.

Odbora za ljudska prava i slobode je održala sastanak sa predsjednikom Opštine dr Dariom Vranešom i njegovim saradnicima koji su informisali o aktivnostima koje preduzimaju u oblasti socijalne i dječje zaštite na lokalnom nivou. Pored trenutnih aktivnosti, namjera im je da razvijaju stanovanje uz podršku.


U razgovoru sa Goranom Leovcem, v.d. direktorom Dnevnog centra za djecu i omladinu sa smetnjama i teškoćama u razvoju u Pljevljima predstavnici Odbora su informisani da je Dnevni centar počeo sa radom 1. oktobra 2011. godine. Trenutno Dnevni centar ima 36 korisnika, od čega je njih 12 starije od 27 godina. Uz korisnike koji borave u Dnevnom centru, imaju korisnike koji nakon vrtića i škole dolaze u Centar na individualni tretman po sat vremena, dva puta sedmično. Za svakog korisnika prave dnevni plan aktivnosti, odnosno individualni plan rada.

Učesnici su obišli prostorije za dnevni boravak i grupni rad, za individualni rad, salu za fizikalnu terapiju, radni prostor, prostoriju u kojoj se nalazi Centar za asistivnu tehnologiju, prostoriju za senzomotoričke aktivnosti, trpezariju, prilagođene toalete i kancelarije za administraciju. Takođe, u dnevnom boravku za lica sa invaliditetom starija od 27 godina imaju: prostorije za dnevni boravak, za radno-okupacione aktivnosti, radni prostor, prostoriju za odmor korisnika, trpezariju i prilagođene toalete.
Predstavnici Dnevnog centra su ukazali na probleme sa kojima se suočavaju. Istakli su nedostatak dječjih psihijatara u Crnoj Gori, zbog čega bi Ministarstvo zdravlja trebalo da raspiše više specijalizacija za ovu oblast. Prošle godine u Dnevnom centru su zaposlili medicinsku sestru, a takođe su dobili saglasnost za zapošljavanje fizioterapeuta. Ukazano je da bi bilo važno razvijati model socijalnog preduzetništva koji funkcionoše u određenim zemljama u okruženju. Ocijenjeno je da bi predstavnike dnevnih centara trebalo uključiti u rad radnih grupa za izradu predloga zakona i podzakonskih akata, jer su sada u te aktivnosti uključeni samo predstavnici nevladinih organizacija. Istaknuto je da se iz državnog budžeta uplaćuje po 250 eura mjesečno po korisniku, ali da se uplata vrši srazmjerno broju dolazaka korisnika. Problem je što je sada regulisan samo prijem korisnika, ali ne i isključenje. Dešava se da pojedini korisnici godinama ne dolaze u Dnevni centar, ali oni nemaju mogućnost da ih isključe, jer korisnici moraju da otkažu uslugu i na taj način se zauzimaju mjesta potencijalnim korisnicima koji bi svakodnevno dolazili u ovu ustanovu. Dodatna stručna podrška korisnicima nije definisana, tako da bi istu trebalo propisati određenim pravilnikom. Takođe, potrebno je precizno definisati normative i standarde rada, pri čemu normative treba vezati za stepen podrške, a ne za broj korisnika. Na kraju sastanka je istaknuto da je Dnevni centar za djecu i omladinu sa smetnjama i teškoćama u razvoju u Pljevljima jedina ustanova na lokalnom nivou na čiji rad niko nije imao primjedbi

Predsjednik Odbora za ljudska prava i slobode Jovan Jole Vučurović je pohvalio rad direktora i svih zaposlenih u navedenim dnevnim centrima naglašavajući da rade odgovoran i težak posao koji obavljaju sa puno ljubavi i požrtvovanja. Istakao je da će dnevni centri za djecu mlade sa smetnjama u razvoju i ubuduće imati punu podršku Odbora za ljudska prava i slobode, što je Odbor svojim djelovanjem pokazao i u prethodnom periodu. Zaključio je da se svi dnevni centri suočavaju sa sličnim problemima i ne smiju biti prepušteni sami sebi, već država mora preduzeti više aktivnosti da pomogne dnevnim centrima u njihovom radu, odnosno korisnicima usluga ovih ustanova i njihovim porodicama.

Izvor-pvinformer

About Pljevaljske Novine

Pogledajte i

MINISTARKA PROSVJETE, NAUKE I INOVACIJA OTVORILA SAVREMENI KABINET U SREDNjOJ STRUČNOJ ŠKOLI

Ministarka prosvjete Anđela Jakšić Stojanović i ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić sa svojim …

Ostavite odgovor