Šizofrenija se smatra ozbiljnim psihijatrijskim poremećajem koji se vremenom pogoršava. Pacijenti najčešće doživljavaju teško funkcionalno oštećenje – gubitak radne sposobnosti, nesposobnost za samostalan život, narušeno socijalno funkcionisanje i izolaciju od društva. Ali ako se šizofrenija prepozna na vreme, to može značajno da olakša svakodnevno funkcionisanje oboljele osobe.
(Foto: Pixabay)
Prema klinici Mejo, postoji nekoliko simptoma koji mogu ukazivati na to da osoba boluje od šizofrenije, ali se jedan smatra prvim znakom upozorenja jer se obično javlja i do nekoliko godina prije konačne dijagnoze, prenosi Index.hr.
Radi se o nesanici. Ljekari objašnjavaju da problemi sa spavanjem kao što su nesanica ili stalno buđenje tokom noći prethode svim drugim znacima šizofrenije, iako ih mnogi ljudi godinama ignorišu.
Ostali simptomi uključuju nagle i neobjašnjive promene raspoloženja, neobične halucinacije, zaokupljenost ludim idejama, nejasan govor, neorganizovano ponašanje i gubitak motivacije za hobije koji su nekada zanimali osobu.
Simptomi mogu varirati po vrsti i težini tokom vremena, sa periodima pogoršanja i remisije.
Isto tako, neki simptomi mogu uvek da budu prisutni, dok se drugi možda nikada neće pojaviti, dodaju ljekari. Kod muškaraca, simptomi šizofrenije obično počinju u ranim i srednjim 20-im godinama, dok se u ženskoj populaciji prvi simptomi obično javljaju u kasnim 20-im godinama.
Izvor-rtcg