EPCG grupa koju čine:EPCG, CEDIS i RUDNIK UGLJA u ovoj teškoj godini ostvarila je zajedno jedan od najvećih profita u istoriji, napisao je direktor EPCG Nikola Rovčaninda na Fejsbuk profilu, ističući da se mogu vidjeti prethodne godine i decenije doprinosa ranijih „stručnjaka“ u redovnim prilikama.
Povod za reagovanje Rovčanina su politički komentari jer EPCG pokrila gubitak od 10 miliona evra CEDISa „kako ne bi došlo do restrikcija i povećanja cijene električne energije“.
„Vidim da je danas javnost opterećena poluinformacijama, zlonamjernim naslovima i političkim lešinarenjem pojedinih partija usmjerenim prema CEDIS-u i upravi tog preduzeća. U vremenu strahovite energetske krize koja je pogodila sve države, sve energetske kompanije, a naročito elektrodistributivne sisteme, rukovodstvo CEDIS-a je izbjeglo RESTRIKCIJE I POVEĆANJE CIJENA STRUJE GRAĐANIMA“, navodi Rovčanin.
Uzmimo za primjer region, Evropu, pa ako hoćete i svijet. Rovčanin ističe da nema te države koja nije bila pogođena ili restrikcijama ili naglim povećanjem računa građanima i/ili privredi. Crna Gora je jedna od rijetkih država u kojoj nije bilo mraka, niti su za cent korigovane cijene, već su zadržani popusti.
„Kao posledica vrtoglavih tržišnih cijena CEDIS je MORAO imati negativne efekte trgovine. Veoma prosto i jednostavno: odobrena cijena je 53 eura, a ti je nabavljaš za 96, 150 ili 300 eura. Nema tog umjetnika niti mađioničara koji može nabavljajući nešto za 300, a prodavajući za 53 eura ostvariti profit. Kako,“pita Rovčanin.
Kako građani ne bi snosili teret, i trpjeli obustave isporuke energije, jedno od rješenja koje se nametnulo je da se iz rekordnog profita EPCG od 47 miliona pokriju negativni efekti tržišta ili na bilo koji drugi način, navodi Rovčanin dodajući da je rješenje bilo Prosto, Potrebno i Opravdano. O tehnikama možemo polemisati, ali o opravdanosti ne možemo jer su alternative loše – da to sve plate građani, objašnjava Rovčanin tvrdeći da ko je protiv podrške CEDISu na određeni način, taj je za povećanje cijena struje.
Rovčanin navodi da su Ministarstvo kapitalnih investicija i Vlada Crne Gore trebali da reaguju ranije.
U članu 213 Zakona o energetici propisano je da Vlada u slučaju poremećaja na tržištu može da uvede posebne uslove trgovine. „Poremećaj se desio, nesporno, a kada se izuzmu negativni efekti globalne energetske krize, po mojim informacijama CEDIS je poslovao pozitivno“, ističe Rovčanin.
On smatra da naknadna pamet sa različitih političkih adresa u namjeri da ućare neki politički poen pada u vodu.
„Znamo svi u energetskom sektoru koliko je bilo teško, ali isto tako znamo koliko su svi zaposleni u CEDISu a naročito moj kolega i prijatelj Vladimir Čađenović uložili rada, truda i energije da građani ni za dlaku ne osjete teret energetske krize“, kaže Rovčanin.