Prema izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine prošle godine vazduh u Pljevljima je bio zagađen 181 dan, a samo tokom decembra PM10 čestice prelazile su dozvoljenu granicu od 50 mikrograma (28 dana), dok je evidentirano 156 dana sa prekoračenjima PM2,5 česticama, od čega u decembru prošle godine 20 dana, s tim što nema podataka mjerenja PM2,5 za preko dva mjeseca, tačnije 64 dana.
U 18 časova, 29. decembra, mjerna stanica u Gagovića imanju izmjerila je 540 mikrograma po metru kubnom koncetraciju otrovnog sumpordioksida. Najveća koncetracija izmjerena je u 16 časova 558, a u 19 časova koncetracija je bila 519 mikrograma, dok je granična vrijednost 125 mikrograma po metru kubnom.
Agencija je toga dana, na svom sajtu, objavila upozorenje-preporuke Pljevljacima, koje je izdao Institut za javno zdravlje u slučaju veoma visokog zagađenja vazduha: „osobe sa srčanim i plućnim oboljenjima, starije osobe i djeca treba da izbegavaju bilo kakvu aktivnost na otvorenom. Ostalo stanovništvo bi trebalo da izbjegava produženu i napornu fizičku aktivnost.
Toga dana na rudničkoj kipi ( Đulina guka) oko 200 djece školskog uzrasta provelo je na sankanju, misleći da uživa u sunčanom danu. Razdragani, rumenih obraza, grabili su ko će prije uz uzbrdicu, dišući duboko – punim plućima. Kakav osjećaj krivice i strepnje imaju roditelji koji su toga dana ispratili djecu na sankanje i da li ikakvu grižu savjesti osjećaju političari, koji se „zdušno bore“ za svoj grad?
Problem zagađenosti životne sredine u Pljevljima odražava se i na kvalitet voda. Danas je u Pljevljima na poziv savjesnog sugrađanina Vasilija Božovića, boravio inspektor za vode Dragan Šekularac i ekološki inspektor Sejdo Đukić, koji su naložili uzimanje uzoraka vode iz kanala koji se izliva iz pogona Termoelektrane u rijeku Vezišnicu.
Opširnije u štampanom izdanju od 1. februara