U prisustvu predsjednika Vlade Duška Markovića, ministra kulture Aleksandra Bogdanovića danas je svečano otvoren rekonstruisani Dom kulture. Crvenu vrpcu presjekao je Marković, a govorom dobrodošlice sa nove pozornice zvanicama i prisutnima se obratio predsjednik opštine Mirko Đačić. Svečanost otvaranja upotpunio je prigodan program koji je otpočeo nastupom mališana iz folklorne grupe vrtića „Eko bajka“. Članovi KUD-a „Volođa“ i KUD-a „Pljevlja“ na novoj sceni izveli su dobro uvježbane koreografije, a učenici muzičke škole nastupili su sa svojim tačkama. Poeziju istaknutih pljevaljskih pjesnika govorili su učenici srednjih škola, kao i glumac Izudin Bajrović. Izvođač na klasičnoj harmonici Nemanja Potparić nastupio je u okviru muzičkog programa, kao i vokalni solisti iz našeg grada uz pratnju Gradskog tamburaškog orkestra. Na samom kraju 500 pljevaljskih osnovaca, pod dirigentskom palicom Mehmeda Barjaktarovića, izvelo je numeru „Samo da rata ne bude“.
– Dok stojim pred vama, na otvaranju našeg pljevaljskog hrama kulture, osjećam obavezu i ličnu potrebu da se vratim 70 godina unazad. Prije svega imam obavezu da zahvalim gradskim rukovodiocima posleratnih Pljevalja koji su prepoznali značaj njegovanja bogate kulture u našem gradu i koji su donijeli odluku da Dom kulture bude prva velika investicija u Pljevljima u momentu kada je čitav grad bio urušen bilo ratom ili zubom vremena. Još veću obavezu imam da zahvalim našim sugrađankama i sugrađankama koji su volonterski radili na podizanju Doma kulture, koji je otvoren 1949. godine – kazao je Đačić.
– Kao arhitekta uvijek sam želio da određenim arhitektonskim i urbanističkim rešenjima vratim dio duha starih Pljevalja. Bogata tradicija Pljevalja, kao starog i istaknutog gradskog centra, obavezala nas je da imamo glavnu ulicu kakva dolikuje istorijskom značaju pljevaljskog korzoa. Obećavam vam da ćemo u najskorijem roku dobiti modernu glavnu ulicu i napraviti novu pješačku zonu sa svim savremenim arhitektonskim i urbanističkim rešenjima. Siguran sam da će atraktivna pješačaka zona i impresivan Dom kulture u svemu promijeniti sliku Pljevalja i da će učiniti dana naš grad gledamo sa više poštovanja da budemo dostojanstveniji i ponosniji – istakao je Đačić.
–
– Građevina ovog tipa iziskuje neprestanu brigu i stalna ulaganja. Nažalost, o Domu kulture nismo brinuli koliko je bilo potrebno. Već u poznom socijalizmu zgrada je zahtijevala ozbiljnu intervenciju. sveopšta kulturna devastacija devetesetih godina učinila je da Dom kulture postane nebezbjedan za korišćenje, opasnost od urušavanja bila je realna i izvjesna i Dom kulture je prestao biti simbol ovog grada. Nešto smo morali učiniti. Pokušaj djelimične adaptacije pokazao se nedovoljnim, tako da smo morali ući u potpunu rekonstrukciju – kazao je Đačić.
Dom