Baza podataka o potencijalno opasnim hemijskim supstancama ili zagađujućim materijama koje se ispuštaju u rijeku Ćehotinu obuhvaćene su publikacijom Katastar zagađivača rijeke Ćehotine, koja je nastala kao rezultat istoimenog projekta, koji je podržalo Ministarstvo poljoprivrede I ruralnog razvoja. NVO Legalis je nosilac projekta I izdavač publikacije, partneri na projektu su NVO Da zaživi selo I SRK Lipljen a obrađivač teme je Vaso Knežević.
U Katastru zagađivača rijeke Ćehotine navodi se da su zagađivači voda skoncentriasni u neposrednom okruženju naselja Pljevlja, da se izdvajaju Rudnik uglja, TE “Pljevlja” sa kompleksom objekata šljake I pepela, gradska kanalizacija sa neprečišćenim vodama sa gradskog područja, flotacijsko jalovište u Gradcu, problem komunalnog odlaganja otpada na obalama rijeke I direktno u korito Rijeka. Uzvodno od Pljevalja Ćehotina ima prvi kategoriju kvaliteta vode gdje se može uzgajati plemenita vrsta salmonida I odlična je za kupanje (klase A1- voda koja se može koristiti za piće posle jednostavnog fizičkog postupka prerade I dezinfekcije). Nizvodno od grada Ćehotina ima drugu kategoriju, klase A2 tj. Vode koje se mogu koristiti za piće nakon odgovarajućeg kondiciranja – koagulacije, filtracije I dezinfekcije, zadovoljavajuća za kupanje I uzgoj manje plemenitih vrsta ribe ciprinida. U Pljevljima (16) I Odžaku (2)evidentirano je 18 vrsta izvora.
-Problem Mjedničkog potoka I njegovog konstantnog I intezivnog zagađenja ostaje da se riješava u skorijoj budućnosti, jer kao takvo spade u najveće zagađivače rijeke Ćehotine I njenog ekosistem,a, sa međunarodnim efektom – navodi Knežević da s obzirom da se vodosnabdjevanje grada vrši iz akumulaciije “Otilovići” potrebno je odrediti zone I sanitarnu zaštitu za akumulaciju “Otilovići” .
U katastru zagađivača rijeke Ćehotine navodi se očekivanje da će realizacijom projekata ekološke sanasije Termoelektrane I rekultivacije deponije Maljevac I jalovišta Gradac, kao I vraćanjem korita Ćehotine u prirodno korito, nakon završene eksploatacije uglja, te pojačanim radom komunalnih službi I stavljanjem u rad sistema za prečišćavanje otpadnih voda u Pljevljima, kvalitet vode I faune rijeke Ćehotine biti manje ugržen.
U publikaciji su obrađene teme biodiverzitet slivnog područja, problematika zagađenja rijeke i konccentrisani i rasuti zagađivači.